fr fr fr en us es es pt br de de Asia Asia EU EU

Australian Solar Chimney in Estonian

Austraallased ehitavad kilomeetrikõrguse "päikesetorni"

Austraalias valmib aasta 2005 lõpuks firma EnviroMission kilomeetrine Solar Tower, mis kasutab Saksa inseneri Jörg Schlaichi (Schlaich Bergermann und Partner) väljamõeldud tehnoloogiat päikeseenergia elektriks muundamiseks.
http://edgar.minut.ee/article.pl?sid=03/01/13/0759203
http://edgar.minut.ee/article.pl?sid=03/01/13/0759203&cid=44054
postitas alvar / 13. jaanuar, 2003

edie.net artikli kohaselt on jõujaama planeeritav võimsus 200MW ja projekti maksumus 700 milj Austraalia dollarit. Sellega peaks olema kaetud 8% Austraalia valitsuse seatud ökoenergia tootmise eesmärgist 200GWh/aastas.
Igatahes ei ehitata hiigelkonstruktsiooni ehku peale...
Samal põhimõttel töötav 50kW prototüüp tootis stabiilselt elektrit aastail 1982-1989 Hispaanias.
Idee iseenesest seisneb suure pindalaga õhureservuaaris (austraallaste kava kohaselt 5km diameetriga) päikesekiirte toimel kuumeneva õhu tõusmises ülespoole mööda reservuaari keskmes paiknevat "korstnat". Korstnas pööritab õhk turbiine, mis juba päris harjumuspärasel moel ringiliikumisest elektrivoolu teevad. Osa päikesekiirgusest, mis muidu maapinda sumbuks, akumuleeritakse ööpimeduses kasutamiseks reservuaari põhja.
.
EnviroMission kilomeetrine päikese korsten Austraalia http://www.enviromission.com.au/
EnviroMission kilomeetrine päikese korsten Austraalia http://www.enviromission.com.au/

Päikeseenergeetikaski puhuvad uued tuuled

Hiiglasliku vabrikukorstna sarnane päikesetorn ei vabasta kahjulikke gaase, vaid ainult päikesest soojendatud õhku. Uus energiatootmisidee võiks toota elektrit 200 000 majapidamise jaoks.
http://marekstrandberg.blogspot.com/2009/10/poliitiline-illusioon-tallinnas.html
http://www.ap3.ee/?PublicationId=31503ED6-39D4-4163-9D98-74AA1E3959CE&code=4009/uud_uudidx_400908

Enam kui 20 aastat tagasi välja mõeldud süsteem seisneb kasvuhoonesarnases maapinna lähedal asuvas õhku soojendavas päikesekogujas, kust soojus suunatakse kesksesse kõrgesse torni. Seal toodavad turbiinid üles liikuva õhu toimel elektrit, kirjutas LiveScience.
"Tegemist on korstna, tuuleveski ja kasvuhoone kombinatsiooniga," ütles Austraalias Melbourne'is asuva ettevõtte EnviroMission esindaja Kim Forte. EnviroMission on välja töötanud kilomeetrikõrguse päikesetorni ning otsib nüüd USAst sellele sobivat paika.
1980ndatel katsetatud korstna uuem versioon
Päikesetorn on uuendatud versioon päikesekorstnast - sajanditevanusest tehnikast, mis ventileeris kodusid, luues päikese poolt soojendatud õhu abil korstnas tuuletõmbuse.
1982. aastal pandi päikesetorni väiksem prototüüp püsti Hispaaniasse Manzanaresesse. Torn oli 195 meetrit kõrge ning ümbritsetud läbipaistva kupliga, mis kattis 244 m2 ala. Kuna tegemist oli eelkõige katseseadmega, tootis see vaid 50 kilovatti elektrit. 1989. aastal kukkus torn tormituultes ümber.
Forte sõnul peaksid EnviroMissioni loodud betoontornid vastu pidama 50 aastat. Ettevõte ei plaani ehitada mitte ainult tugevamaid, vaid ka kõrgemaid torne. Nii tekib torni jalami ja tipu vahel suurem temperatuuride erinevus ning seega ka tugevam tõmbetuul. Optimaalseks kõrguseks arvutati 800-1000 meetrit, mis on ümbritsetud kasvuhoonekupliga, mille raadius on 2,5 km.
"Muidugi võtab see enda alla päris arvestatava maa-ala," ütles Forte, "kuid arvestades süsinikul põhinevate kütuste hinnatõusu, muutub see ühe mõttekamaks."
Torni paneb tööle temperatuuride vahe
Päikeselisel päeval oleks torni tipus olev õhutemperatuur umbes 20 kraadi, kasvuhoones tõuseks soojus aga 70 kraadini. Kui kuum õhk torni kaudu põgeneda püüab, lükkab see käima 32 turbiini, mis toodavad kuni 200 megavatti elektrit.
Isegi siis on päikesetorn päikeseenergia elektriks muutmisel palju vähem efektiivne kui päikesepaneelid. Päikesetorni eelis on aga materjalide odavus.
200megavatise päikesetorni ehitamine maksaks umbes miljard dollarit. Seega oleks torni poolt toodetava elektri hind ikkagi vaid kolmandik praeguste päikesepaneelide poolt toodetava elektri hinnast.
Kuigi päikesetorn toodab öösiti vähem elektrit, varustab see Forte sõnul kliente elektriga siiski püsivamalt kui näiteks tuuleturbiinid. Võrreldes traditsiooniliste elektritootmismeetoditega on päikesetornil aga üks selge eelis - võib olla üsna kindel, et päikest on ka tulevikus piisavalt.

Solar Chimneys, Vortex, Energy Towers
Margotweb