fr fr fr en us es es pt br de de Asia Asia EU EU

Solar Chimney (Turkish)

Güneş Kulesiyle Havadan Enerji - Gelin, hep birlikte güneşi seçelim!

http://www.zamazing.org/yazi/gunes-kulesiyle-havadan-enerji-gelin
Herkesin peşinde olduğu şey çevreci enerji elde etmek ve bunun hem ucuz olması hem de elde edilen enerjinin çabalara değecek düzeyde olması. İşte tüm bu beklentileri karşılayacak olan bir proje mevcut. Şimdiye kadar ortaya atılan fikirlerden daha farklı olan bu düşüncenin temelinde ise "hava" bulunmakta.
Alman mühendislik firması olan EnviroMission tarafından "güneş kulesi teknolojisi" olarak adlandırılan bu düşünce, dünyanın ilk, en büyük ölçüde (200 milyon watt) temiz eneji üreten projesi.
Çalışma prensibi ise aslında çok basit: ısınan hava yükselir.

Güneş kulesi, ortada uzun bir kuleden ve kulenin tabanında yer alan geniş bir (sera gibi düşünülmüş) bölümden oluşuyor. Kulenin tabanındaki bölümde güneş yardımı ile ısınan hava bir bacadan yükselir gibi kulenin içinde yükseliyor ve kulenin içindeki tribünleri döndürerek oldukça yüksek bir miktarda elektrik üretiyor. Yaklaşık 200 bin evin ihtiyacını karşılayacak düzeyde.
(discovery channel'da yayınlanan konu ile ilgili videoyu buradan izleyebilirsiniz)


güneş kulesi

Bu kadar yüksek bir enerji üreten "Solar Tower"ın en önemli özelliği de verimsiz ve rüzgara elverişsiz arazilerde kurulabilir olması.
Projenin ilk örnek denemesi İspanya'da yapılmış ve 194 metre yükseliğinde, 10 metre çapında bir kule ile sistemin ciddi anlamda ürettiği güç ispat edilmiş. Şu sıralar ise Avustralya'da bu projenin çok daha büyüğü düşünülüyor. Hükümet bu kulelerden on adet yapılması için EnviroMission şirketine sipariş vermiş.
Fiyat açısından ise, her bir kulenin maliyeti hemen hemen 500 milyon dolar. Elde etikleri enerjiye göre fiyatları oldukça düşük olan bu kulelerin yapım maliyeti, hidroelektrik veya nükleer santralinin maliyetinin çok çok altında ve birkaç sene içinde kendi maliyetini amorti edecek verimlilikte. Nükleer santral gibi bir süre sonra (kullanılmaz hale gelmesinden ötürü) yıkılması da gerekmiyor.
Tamamen temiz enerji üreten ve sera gazı salınımına yol açmayan bu kuleler sürekli bakım gerektirmeyerek, kurulum sonrasında yüksek maddi giderlere de yol açmıyor.


güneş kuleleri

Türkiye'yi düşündüğümüzde, harcanan emeklere değecek, elimizde olan iki ayrıcalığımız var. Bunlardan biri dünyanın en büyük rezervine sahip(!) olduğumuz bor madenlerimiz. Bor madenlerinin durumu şu anda biraz karşık ama onun kadar önemli olan bir diğer avantajımız yılın 10 ayından fazla güneş alan bölgelerimizin bulunması.
Gündemde ise zararlı ve oldukça yüksek güvenlik ve de para gerektiren nükleer santral kurulması düşünceleri var. Ve bu santraller eğer kurulursa, zararlı ve iş göremez hale geleceği için kurulumundan 15-20 yıl sonra yıkılıcaklar.
Bu noktada çevreci iş adamlarının ve enerji bakanlığının bu projeyi düşünmeleri ve gündemlerine almaları temiz enerji adına Türkiye için çok önemli.
Tüm bunların sonunda umuyorum ki şu sıralar nükleer ve güneş enerjisi arasında kararsız kalan, yatırım yapacak olan önde gelen iş adamalarımız bu projeyi göz ardı etmeyecekelerdir.
..
AVUSTRALYA GÜNEŞ ENERJİSİ İÇİN KOLLARI SIVIYOR
http://www.ekoses.com/ekolojikyasamportali/bpg/publication_view.asp?iabspos=1&vjob=vdocid,146202
Gelişmiş sanayi ülkeleri sera gazı salımından kaynaklanan küresel ısınmayı önlemek için ayak sürüyedursunlar, Avustralya, yaratıcı bir yöntemle sera etkisinden büyük çapta enerji üretimi için yararlanmanın hazırlıklarını yapıyor.
EnviroMission adlı bir "yeşil enerji" firmasının uygulamaya koymak için ilk adımları attığı proje, yaratıcı olduğu kadar görkemli de: Dünyanın en yüksek kulesinin inşasını da içeriyor.
Çölde inşa edilecek kulenin yerden yüksekliği 1km olacak. Bu, Toronto'daki CN kulesinin yüksekliğinin 2 katı.
Görkem açısından kulenin tabanı da, doruğundan aşağı kalmıyor. EnviroMission, yerde çöl üzerinde çapı 5km olacak bir serayı kurmayı planlıyor. İçeride ısınan hava, seranın eğimli tavanı boyunca yükselerek kulenin içine akacak ve burada 32 dev türbini çalıştıracak.
Firma yetkililerine göre, türbinlerin üreteceği güç 200.000 evin gereksinimini karşılamaya yetecek düzeyde.
İşin güzel tarafı, orta büyüklükte bir kenti ısıtıp aydınlatmaya yetecek olan enerji, herhangi bir atık üretmeyecek; tümüyle temiz olacak.
Oysa, aynı düzeyde güç üretecek bir termal enerji santralının 1 yılda atmosfere salacağı sera gazı toplamının 830.000 tonu bulacağı hesaplanıyor.
EnviroMission, "kule santralı"nın maliyetini 467 milyon dolar olarak hesaplıyor. Ancak, öyle görülüyor ki maliyet fazla sorun olmayacak. Avustralya Hükümeti de projeye destek sağlayacağını açıklamış bulunuyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı Roger Davey vakit geçirmeye niyetli görünmüyor. Dünyada güneş enerjisinden yararlanma alanında ilk ciddi ve göze alınabilir maliyette projeyi en kısa zamanda yaşama geçirmeyi tasarlayan girişimci, ilk kulenin inşaatının bu yıl içinde başlayacağını belirtiyor. "İşlerin yolunda gitmesi halinde" Davey 2010 yılına kadar 4 ayrı kule santral daha inşa etmeyi planlıyor.
Girişimcinin iddialı hedeflerine karşın, proje öteki uzmanlar arasında ihtiyatlı bir iyimserlikle karşılanmış görünüyor.
Massachusetts Üniversitesi (ABD) Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı'ndan mühendis James F.Manwell'e göre projenin çekiciliği basitliğinde.
Manwel kule santralın işleyiş mekanizmasının, Dünyanın doğadaki güneş enerjisinden yararlanarak rüzgar üretmesinin mikro ölçekli bir uygulaması olduğunu vurguluyor.
Ama araştırmacıya göre sistemin güvenilirliği ve ekonomikliği konusunda henüz bir şey söylemek güç."
Science 24 Ocak 2002
____________________________________________Dünyanın en yüksek kulesi enerji üretecek
03 Aralık 2004 Cuma / Ana Sayfa > Haberler http://www.arkitera.com/haberler/
Avustralyalı bir firma dünyanın en yüksek kulesini planlıyor: 1000m yüksekliğindeki kule güneş ısısını, önce rüzgâra sonra da elektrik enerjisine dönüştürecek.
Avustralya'nın kuzeyindeki Victoria eyaletinde bulunan Mildura kentinin 65km batısında tarihin en yüksek yapısı yükselecek. Üç Eyfel kulesi yüksekliğinde planlanan ve yaklaşık olarak bir futbol sahası genişliğinde bir alan üzerine kurulacak olana enerji kulesiyle temiz enerji üretimi hedeflenmekte. Çevreye dost "yeşil enerjiyi" EnviroMission firması 2005 yılından itibaren üretmeye başlayacak. Kulenin tepesi ve tabanı arasındaki sıcaklık farkıyla yoğunlaşan ısıyla 200 megavatlık 32 türbin işleyecek.
Dev rüzgâr bacasıyla ilgili fikir aslında yeni değil. Enerji kulesinin lisansı yükselen hava akımına dayanan enerji kulesini yetmişli yıllarda tasarlayan Alman mühendis Jörg Schlaich 'a ait.
Dev boyutta bir rüzgâr enerji kulesinin inşası aynı kapasitede kömürle işleyen bir enerji santraline göre çok daha masraflı. Mildura'da kurulması planlanan enerji kulesinin yaklaşık olarak 400 milyon Euro'ya mal olması bekleniyor. Firma 1000m yüksekliğindeki bacayı bir sera yapısının çatısına yerleştirebilmek için yaklaşık 30 kilometrekare cam veya saydam plastik ve 400 000 metreküp de beton kullanacak.
Fakat tamamlandığı zaman da en basit teknikle olağanüstü bir randıman elde edilmesi beklenmekte. 35 derecelik hava, sera çatısının altında güneş enerjisiyle ısıtılacak. Isıtılmış hava bacadan saatte 55 kilometrelik bir hızla tepeye yükselirken suyla işleyen enerji santrallerinde kullanılanlara benzer türbinler, yapay olarak oluşturulmuş rüzgârı kulenin tabanında elektrik enerjisine dönüştürecek.
EnviroMission firmasının hesaplarına göre bu tür enerji santraliyle 200 000 konutun elektrik ihtiyacını karşılamak mümkün.
Gerçi üretim maliyetleri yüzünden enerji kulesiyle elde edilen elektrik kömür enerjisiyle elde edilene göre %20 oranında daha pahalı satılacak ama firmanın bu konuda pek kaygısı yok gibi. Sonuçta Avustralya, Kyoto Sözleşmesi gereğince karbondioksit emisyonunu düşürmek için çabalıyor. Hükümet daha 2000 yılında ülkede elektrik enerjisinin 2010 yılına dek %10 oranında yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmesi konusunda karar almıştı.
İşte EnviroMission firması da bu pastadan önemli bir pay almayı umuyor. Kömüre dayanan enerji santrallerine kıyasla enerji kulesiyle yılda 900 000 ton daha az sera gazı üretilmekte diyor EnviroMission firmasının patronu Roger Davey . Ve Davey yatırımcılara sıfır emisyon ve neredeyse yok denecek kadar az bakım ve personel giderleri sözü vermekten de kaçınmıyor.
Ve firma enerji kulesinin 15 yıllık bir işletme süresinden sonra altın yumurtlayan bir tavuğa dönüşmesini bekliyor. 1000m'lik kulenin turizmi canlandıracağını uman Davey, sera binasının dışında kalan 500m'lik alanı da sebze üreticilerine kiralamayı planlıyor çünkü. Eğer Davey yatırımcıları ikna edebilirse enerji kulesinin yapımına önümüzdeki yıl başlanacak. Enerji kulesi 500m'nin üzerindeki televizyon kuleleri gibi betondan inşa edilecek. Çünkü deneyimler beton konstrüksiyonların kasırgalara dayanıklı olduğunu göstermiş. Eğer projede herhangi bir aksaklık çıkmazsa dünyanın en yüksek enerji kulesi 2005 yılında tamamlanmış olacak.
Cumhuriyet
___________________________________Şekil 1-c. Güneş Bacasının şematiğiTablo 2. Odaklı sistemler ve güneş bacası için bazı Parametreler

SOLAR KULE

http://www.bilgininadresi.net/Madde/9597/Solar-Kule
Time dergisi "Güneş Kulesi" teknolojisini 2002 yılının en önemli buluşları arasına seçti. bu proje güneş enerjisinin elektrik üretiminde kullanılmasını amaçlasa da şu ana kadarki bilinen enerji kaynaklarından farklı bir yöntem ve güç içeriyor. Bu çevre dostu teknoloji , bilim adamlarının uzun araştırmalar sonucu tasarladığı hassas dengeler üzerinde kurulmuş bir mekanizmaya sahip. Gözden kaçmaması gereken nokta ise bu teknolojinin yakıtını oluşturan güneş ışınlarının milyonlarca kat daha hassas ve kompleks işlemleriin sonucunda ortaya çıkıyor olması.
Doğayı Taklit...
Projenin mucidi olan Alman bilim adamı Jörg Schlaich doğadaki teknolojiyi taklit ederek ortaya koyduğu projelerle tanınmaktadır. Schlaich imzasını taşıyan "Münih Olimpiyat Stadı"nın çatısı tasarlanırken yusufçuk böceğinin kanadı taklit edilmiştir. Solar Kule Projesinde de doğadaki üstün teknolojiden yararlanılmıştır. enerji üretimi sıcak havanın yükselmesi prensibine dayandırılmıştır.
Alman bilim adamları belki de 21. yüzyıl enerji teknolojisinin temelini oluşturacak bir projeye imza attılar. Güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmeyi amaçlayan bu teknoloji, dünya çapında yankı uyandırdı. Jörg Schlaich imzalı bu proje Enviromission Limited firması tarafından Avusturalya hükümetinin de onayıyla Avusturalya’nın Buronga bölgesinde hayata geçirilmeye başlandı. 800 milyon dolarlık bu proje tamamlandığında 200.000 evin enerji ihtiyacının karşılanması bekleniyor. (http://www.time.com/time/2002/inventions/rob_tower.html)

Projede yer alan teknolojinin birinci aşamasını güneş ışınları vasıtasıyla geniş bir hava kütlesinin ısıtılması oluşturuyor. Isınan bu hava kütlesi projenin ortasında bulunan bir baca vasıtasıyla yükseliyor. Bu hızlı yükseliş sırasında oluşan akım da, baca üzerine yerleştirilmiş olan enerji türbinlerini çalıştırıyor. Bu türbinler vasıtasıyla da elektrik enerjisi üretilmiş oluyor.
İlk bakışta basit gibi görünen bu teknoloji, aslında birçok bilim dalını içinde barındırmaktadır. Çünkü ihtiyaç duyulan enerjiyi üretebilmek için çeşitli alanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikle havanın ısıtılacağı 200.000 dekar sera alanına ihtiyaç vardır ve bu alanın içine enerji üretiminin gece de devam etmesini sağlayacak büyük enerji balonlarının konması gerekmektedir. Bu balonlar vasıtasıyla gündüz depolanan sıcak hava gece olunca serbest bırakılarak enerji türbinlerinin 24 saat çalışması planlanmaktadır. Bu seranın ortasına yerleştirilecek olan baca
tamamlandığında dünya üzerindeki en yüksek yapı olacak. Yüksekliği 1 km"yi bulacak olan bu bacanın inşaatında güçlendirilmiş hafif beton kullanılacak. Bacanın içinde yer alacak olan türbinler ise bugün uzay teknolojisinin vazgeçilmez elemanı olan hafif karışımlı malzemelerden hazırlanacak.
Projeyi inşa etmekte olan firma bu teknolojinin başarıyla çalışacağından şüphe duyanlara, İspanya’nın Manzanares kentinde 20 senedir çalışmakta olan küçük prototipini örnek gösteriyor. 50 Kw enerji üreten mini örnek 7 sene boyunca başarıyla çalışmış ve 2005 yılında tamamlanması beklenen dev projenin temelini oluşturmuş. (http:// www.enviromission.com.au/index1.htm)

Solar Chimneys, Vortex, Energy Towers
Margotweb