fr fr fr en us es es pt br de de Asia Asia EU EU

Yapay Kasirga Ile Enerji Üretimi

Atmosferik girdap motoru

http://www.oezers.com/forum/index.php?showtopic=686

Yukaridaki kaldirma gücüyle calisan termik enerji santralinin prensibini hatirlatiyorum. Isinin toplandigi cam altindaki kollektör ve isinin hizlanip hava cereyani üretmesi icin uzun bir baca. Kollektör alanin büyüklügü ve bacanin uzunlugu azami enerji üretimi icin önemli. Ne demistik: 200 Megawatt enerji üretimi icin kolektörün capi 8 km ve bacanin yüksekligi 1 km insa edilmeli. Söyle bir bakinca gercekten dev boyutlar. 8 km cap demek neredeyse 40 kilometre kare cam altinda alan demek. Baca ne kadar uzun olursa o kadar daha avantajli.


Yani santralin üretim gücü bacanin uzunluguna bagimli. Michaudun tasarladigi santralde uzun baca rüzgar hortumuna benzer bir hava girdabiyla telafi olacak. Böylelikle 1 km degil birkac km yükseklikte suni bir baca elde edilecek. Girdabi elde etmek icin yüz metre yüksek ve ikiyüz metre capinda silindir binaya ihtiyac var. Binanin yer hizasindaki araliklarindan ilik hava iceri girer. Girdabi devreye gecirmek icin binanin icine ayni anda buhar basilir. Sicak hava yükselir serinler ve buharin suyu kondanze olur ve böylelikle isi artar ve girdap tabiattaki tornadolarin olustugu ayni yoldan siddetlenir. Michaudun yöntemiyle suni hortum hakikisi kadar yükselebilir fakat üretildigi noktayi terkedemez. Yer hizasindaki araliklar sayesinde her an kontrol altindadir.


Bahsettigimiz ebatlarda bir santralin 200 Megawatt enerji üretecegi tahmin ediliyor.

Michaud gecen yil Utah cöllerinde 10m capli silindirle testlere basladi ve su anda öncelikle suni girdabin yapilabilirligini ispatlamak icin ugrasiyor. Yakinda testleri eski bir isi santralinin bacasina genisletmek istiyor.
.

Yapay Kasırga İle Enerji Üretimi

Kanadalı bir araştırmacı insan yapımı karsırgaları kullanarak enerji üretimi fikrini sınıyor
http://www.delinetciler.net/forum/bilim-genel/46179-yapay-kasirga-ile-enerji-uretimi.html

Dayandığı ilke basit; ısınan hava yükselir bu bir sıcaklık farkı oluşturur ve yükselen hava girdap oluşturarak dönmeye başlar. Ancak yapay kasırga üretmek için önce 200 m çapında ve 50m yüksekliğinde burgaç (vortex) kulesi inşa etmelisiniz.

Enerji üretim tesislerinde olağan olarak soğutma kulelerine gönderilen ısıtılmış su kasırga enerji tesisinde sıcak hava elde etmek üzere burgaç kulesine gönderilir. Bu bir girdabı oluşturmanın başlangıç adımıdır. Sisteme giren sıcak hava yükseldiği gibi enerji de toplamaya başlar ve burgaç oluşturarak giderek atmosfer içinde daha yükseklere ulaşır. Belirli bir noktadan sonra burgaca sıcak hava pompalayan fanlar kapatılır. Burgaç bu noktada sıcak hava açlığı çeker ve bu defa kendisi sıcak havayı emmeye başlar. Bu andan itibaren burgaca sıcak hava üflemiş olan fanlar artık içlerinden geçen hava ile dönerek türbin işlevi görmeye başlar. Üreteçlerin bağlandığı fanlar burgacı besleyen sıcak hava ile dönerek elektrik üretir. Bu şekilde olgunlaşan kasırga troposfer'e (atmosferin en alt katmanı) kadar çekilir.Emekli bir mühendis olan Louis Michaud bu konuda AVEtec Energy isimli bir şirket kurarak patentler aldı. Ayrıca küçük öntürleri sınamak ve "burgaç motorunun bilgisayar benzetimlerini gerçekleştirmek üzere Batı Ontario Üniversitesiyle işbirliğine gitti. Ona ilk araştırmaları için para sağlayan "Ontario Centres of Excellence" de onu daha büyük bir sınav bekliyor. Büyük ölçekli bir deneme tesisi için yatırımcılar ikna etmek zorunda.

İlk bakışta çılgın bir fikir gibi görünse de konunun uzmanları insan yapımı kasırganın teknik olarak gerçekleştirilebilir olduğundan kuşku duymuyorlar. Dayanılan ilke basit ve doğrusal. Isınan hava yükselir yeterince ısı farkı oluştuğunda dönerek yükselmeye devam eder.

Michaud’un kurduğu AVEtec Şirketi bu konuda oldukça ciddi. Şirketin danışma ekibinde aralarında ve MIT'ten son derece saygın kasırga uzmanı Profesör Kerry Emanuel'inde bulunduğu Oxford Cambridge iklim uzmanları var.

Michaud'un düşüncesi 200 metre çapında 50 metre yüksekliğinde üstü açık silindirik bir bina inşa etmek. Bir enerji tesisinin sıcak atık suyuyla ısıtılan havayı öncü girdabı oluşturmak üzere 10 giriş noktasına belirli bir açıyla yerleştrilen fanlarla bu silindirik yapının içine pompalamak. Belirli bir noktadan sonra oluşan burgaç (vortex) kendiliğinden sıcak havayı emecek ve bu emme esnasında da giriş noktalarındaki fanları çevirecektir.

Michaud böyle bir tesisin maliyetini 60 milyon dolar olarak hesaplıyor. Bu rakam iyileştirmelerle birlikte 20 milyon dolar daha yukarı çıkabilir. Sonuçta emniyetli bir şekilde çalışacağı varsayılan 200 megawatlık temiz enerji istasyonu kömürle çalışan bir termik santralın maliyetinin yarısına üretilmiş olacak.

Ancak asıl tartışılan konu gürültü düzeyi emniyet ve kontrol. Michaud bu konudaki teknik çevrelerden değil ama kamu oyundan gelebilecek kuşkuları kabul ediyor. O bu konuda olası kuşkuları gidermek için en iyi yöntemin deneysel bir tesis oluşturulmasından geçtiğini bu tesisin düzgün ve emniyetli çalıştığını gören insanların fikirlerinin olumlu yönde değişeceğini belirtiyor.

Michaud gürültü konusunda; gürültünün zannedildiği kadar yüksek olmayacağını esasen kasırgaların çıkardığı gürültüsünün esasen içlerine çektikleri enkaz parçalarından kaynaklandığını oysa tesiste gürültüye yol açacak enkaz emilmesinin söz konusu olmayacağını kuşların doğal olarak bu bölgeye yaklaşmayacaklarını uçaklar için de uçuşa yasak bölge oluşturulabileceğini ekliyor. Emniyet ve kontrol açısından bir sorun bulunmadığını teorik ve teknik olarak burgacın silindirik yapıyı terk etmeyeceğini sıcak hava girişlerinin yardımıyla burgacın dönüşünün kontrol altında tutulabileceğini belirtiyor.

Michaud daha da ötesinde burgaç motorunun doğrudan doğruya iklim değişimini kontrol altına alınmasında kullanılabileceğini de ilave ediyor. Belirttiğine göre ekvator bölgesindeki okyanusa yüzlerce burgaç motorunun (okyanus suyu kasırgaları besleyecek kadar sıcaktır) yerleştirilmemesi için bir neden bulunuyor.

Sera etkisi yeryüzüne çarpan ısının tekrar uzaya geri dönmesine engel oluyor. Michaud bu noktada bir burgaç dizisinin sıcak havayı aşağıdan emip atmosferin üst tabalarına taşıyarak iklimlendirme cihazları (air–conditioner) gibi iş göreceğini atmosfere taşınan ısının uzaya kolayca kaçabileceğini ileri sürüyor.

Fikir birçok yönden Avusturalya’lı Enviro Mission Şirketince üzerinde çalışılan (güneş bacası) kavramına benziyor. Geniş bir sahaya yayılan serada toplanan güneş enerjisi çok yüksek bacaya doğru hava akımı oluşturur. Bacaya doğru hızlanarak yükselen hava türbinleri çevirerek elektrik üretir.

Michaud'a göre bu yaklaşımda problemli kısım neredeyse 1 kilometreye yaklaşan bir baca bulunması ve geniş alan gereksinimi. Michaud çok yüksek bacanın yerine burgaç motoru yaklaşımının kullanılması halinde maliyetin önemli ölçüde düşeceğini vurguluyordur.

Solar Chimneys, Vortex, Energy Towers
Margotweb